Możliwość wynajmu apartamentu na krótki czas jawi się jako korzystne zarówno potencjalnym gościom, którzy pragną spędzić czas w nowym środowisku oraz poznać nowe miasto, jak i właścicielom mieszkań położonych w atrakcyjnych lokalizacjach. Wyższe stawki dobowe, porównywalne do tych obecnych w hotelach, pozwalają na to, aby uzyskać znacznie wyższe zyski z wynajmu krótkoterminowego niż z umowy podpisywanej np. na rok.
REGULARNA KONTROLA STANU TECHNICZNEGO LOKALU ORAZ ZABEZPIECZENIE FINANSOWE
Opcja wynajmu krótkoterminowego pozwala na to, aby regularnie sprawdzać stan techniczny mieszkania. Sytuacja ta jest utrudniona, w momencie, gdy lokal zajmowany jest przez długi czas przez najemców. Dodatkowo wynajem krótkoterminowy często wiąże się z pobieraniem opłaty z góry, dzięki czemu nie wiąże się z uciążliwym oczekiwaniem na przelew od zapominalskiego lokatora, jak to bywa w przypadku wynajmu długoterminowego. Ta opcja pozwala także stałe udoskonalanie oferty, np. poprzez uzupełnienie sprzętów dostępnych w domu, co często pozwala zwiększyć atrakcyjność apartamentu.
NIEZALEŻNOŚĆ W OKREŚLANIU CEN
Zaletą wynajmu apartamentu lub mieszkania na krótki termin jest to, że pozwala on na dobrowolne dyktowanie cen w zależności od pory roku czy zapotrzebowania na miejsca noclegowe. Takie możliwości nie daje wynajem opatrzony umową na długi okres. Wymaga ona, aby każdorazowo kontaktować się z najemcą, aby ten wyraził zgodę na podniesienie kosztów wynajmu umieszczonej w umowie, co regulowane jest prawem lokatorskim.
KOMFORT ORAZ WYGODA UŻYTKOWANIA
Wynajem krótkoterminowy apartamentu oferuje duży stopień niezależności dla gościa wprowadzającego się do apartamentu. Ma on możliwość korzystania z danej przestrzeni na wyłączność, nie musi kontaktować się z obsługą hotelową czy innymi gośćmi. Często apartamenty oferuje bardzo dobrą lokalizację oraz wyposażenie, co pozwala na zabranie ze sobą minimalnej ilości rzeczy osobistych. Wymaga to jednak znacznie większego zaangażowania ze strony wynajmującego, który musi być dyspozycyjny i gotowy na uzupełnianie sprzętów dostępnych w mieszkaniu, takich jak naczynia, sprzęt AGD czy deska do prasowania i suszarka do prania.
Inwestycja w krótkoterminowy wynajem pozwala na szybkie wzbogacenie się, choć wymaga odpowiedniego zadbania o lokal, monitorowania jego stanu, ale także trendów związanych z rozwiązaniami wnętrzarskimi. Ze względu na rosnącą popularność tego rozwiązania wynikającą z potrzeby niezależności oraz mobilności pozwala na szybki wzrost kosztów inwestycji.